Lazer Yazıcı Terimleri

aftermarket parts Ürünlerin ( orjinal ), gerçek üreticisinin dışında ki başka şirketler tarafından üretilmesidir.Örneğin Hp Yazıcı Yedek Parçalarının hp dışındaki başka şirketler tarafından üretilmesi. Yan sanayi ürünler olarakta isimi geçmektedir.Yan sanayi ürünler orjinal ürünlere alternatif olup daha ucuz alınabilmektedir.
cold reset Cold reset bir nevi yazıcıyı ilk fabrika ayarlarına döndürmektir. Yazıcının kontrol panelinde yaptığınız tüm değişiklikler resetlenmektedir.İp adreslerinide resetleyecek olan cold reset i uygulamadan önce LAN ve Network kartlarını çıkarınız.
DC controller Devre kartıdır ve elektriksel ve mekanik fonksiyonlarını yazıcıda kontrol etmektedir.Birçok yazıcıda anakarttan ayrı bir kart olarak görülmektedir.
DPI (dots per inch) İnch başına düşen nokta sayısıdır.Daha çok grafik ve resim çıktılarında dpi ın yüksek olması önemlidir.Yazı çıktısında 600 dpi ile 1200 dpi arasındaki farkı görmek mümkün değildir.
driver Yazıcının kimliğinin bilgisayara tanımlanmasıdır.Sürücü olarak türkçeye çevirilmiştir.Sürücüler bilgisayarlarla iletişime geçerek işlem görürler. 
duplexer Yazıcıda otomatik olarak çift taraflı baskı almaya yarayan ünitedir.
envelope feeder Yazıcının ön tarafına takılan zarf baskı birimidir.
EX series printer Eski tip yazıcılar için kullanılır.
exit assembly Yazıcıda kağıdın çıkış yaptığı birime verilen addır.
feed roller Kağıdı yazıcı içerisinde derinlere ileten ve taşıma görevini üstlenen birimdir. Besleme merdanesi olarakta bilinir.
formatter PCA A circuit board that controls the logic, receives the data from the computer, and breaks it down into a printable format. Issues print commands to the DC controller / engine controller.
fuser, fusing assembly Toner kağıt üzerine yerleştikten sonra, bu kağıt fırın ünitesi dediğimiz parça tarafından ısıtılarak ve baskı yapılarak dışarı çıkartılır.Isıtıcı ünitesi ya da fırın ünitesi olarak adlandırılır.Tabiri caiz ise kağıdı pişirir.
imaging drum Aluminyum merdaneden oluşur ve ışık hassasiyetine dayanan bir kaplaması vardır. Lazerden gelen ışınlar drum ünitesi üzerinde düşer ve şekil alır daha sonra kağıda bu ünite tarafından aktarılır.Elektrik alarak çalışır ve görüntü ünitesi olarakta bilinir.
JetDirect connectivity card Genel olarak RJ-45 olarak kullanılır. Alternatif yazıcı bağlantı yoludur. Yazıcı birden çok pc de daha hızlı kullanılabilmektedir.
low voltage power supply (LVPS) Düşük voltaj güç kartıdır ve Ac gücünü dc gücüne çevirerek yazıcının çalışmasını sağlar.
maintenance count Bakım sayacıdır ve yazıcı ilk sayfasını verdiği andan itibaren sayaç işlemeye başlar.Sıfırlanabilir ancak bakım kiti değiştikten sonra sıfırlamak daha faydalı olucaktır.
maintenance interval Sayaç aralığı olarakta bilinir.Örneğin hp yazıcı yedek parça hatası veren bir yazıcıda sayaç bitime yakın demektir.Değiştirilmesi ya da yeniden parçanın kullanılabilmesi için resetlenmesi gerekmektedir.Maintenance interval bir nevi parça kullanım kotasıdır ve parça ömrünü % olarak ya da sayı olarak bildirir ve duruma görede uyarı olarak kullanıcıyı bilgilendirir.
maintenance kit Bakım kitidir ve yazıcı parça ömürlerini bitirdiğinde değiştirilmesi ya da onarılması gereken ünitelerdir.
monthly duty cycle Bir ay içerisinde maksimum alınması gereken çıktı sayısıdır.Yazıcıların çeşitlerine göre bu çıktı aralığı farklılıklar gösterir.
MP (multi-purpose) tray Mp tepsisi çok amaçlı tepsi olarakta bilinir ve yazıcının çoğunlukla ön kısmında yer alır.Farklı kağıt türü kullanımları içindir.Örneğin zarf baskı, kart baskı, kalın kağıda baskı, A5 baskı vb.
OEM (original equipment manufacturer) Orjinal ekipman üreticisi.Bir ürünün ilk üreticisi.Orjinal olarakta söylenebilir.
optional lower cassette (OLC) Yazıcının kağıt kapasitesini arttırmak için opsiyonel olarak sonradan eklenebilen kaset türüdür.
parallel port 25 pin bağlantı portudur ve daha çok eski yazıcılarda görülen bağlantı çeşitidir.
PCL (printer control language) Yazıcı kontrol dilidir ( Printer Control Language ) Tüm yazıcı üreticileri tarafından desteklenmektedir.
PDL (page description language) Yazıcı sayfa tanımlama dilidir.PDL (page description language) Genellikle yazıcıya gönderilen dil ile ilgili çözümlemeler yapar.
pickup roller Yazıcıda bulunan kağıt patenidir ve kağıdı kağıt kasetinden alarak yazıcı içerisine taşır.
PostScript PostScript Adobe Systems tarafından geliştirilmiştir.Masaüstü baskısı için standarttır.Yüksek çözünürlüklü yazıcılar ve grafik çıktıları için vazgeçilmezdir. 
PPM Pages per minute. Dakikada ki baskı hızıdır. Baskı hızını ölçmeye yarar.
RAM Random Access Memory - RAM bilgiyi stoklayarak yazıcının hazır hale gelmesini bekler.Ardından yazdırma işlemine devam edilmesini sağlar.Yazıcıdaki ram sayısı yüksekse bir çok komplex işte vakit kaybetmeden çıktı alınır.
refurbished printer Yenileme yazıcı. 2. el onarımı tamamlanmış ve eksiksiz çalışır haldeki yazıcılardır.
resolution Görüntünün keskinliğini gösterir.İnch basına düşen nokta sayısı ne kadar yüksekse resolution ( çözünürlük ) o kadar yüksek olur.Bu da çıktı kalitesini doğrudan etkileyen etkenlerden biridir.
separation pad Kağıt pateninin tek seferde birden çok kağıt almasını engelleyen ünitedir.Ayırıcı pad olarakta adlandırılır.
separation roller Kağıt pateninin birden fazla kağıt almasını engelleyen ayırıcı merdanedir.
service mode Daha çok yazıcı teknisyenleri için oluşturulmuş olan gizli yazıcı ayarlarıdır.Bir çok yazıcı parça reset işlemleri ve ayarları buradan yapılabilmektedir.
toner, toner cartridge Toner kuru toz şeklinde partiküllerden ve bir kaç kimyasal maddeden oluşan karbon tozudur.Şarj aldığında drum üzerine yapışır.9 - 20 micrometre arasında tanecik boyutu vardır.Kanserojen madde içermemektedir.Tonerin gözle teması halinde gözler açık olarak 5 - 10 dakika boyunca suda yıkanmalıdır.Elbiseye toner bulaşmışsa soğuk suyla silinmeli ya da elbise silkelenmelidir.
transfer roller

Yazıcı içerisinde bulunan bu merdane toner partiküllerini drum yüzeyinden kağıt yüzeyine geçirerek baskı işinde önemli bir rol oynar.


Ankara Toner Dolum - 0 312 324 22 37 - Ankara toner dolumu - Ankara kartuş dolumu - Ankara Hp toner dolumu - hp toner dolum Ankara Toner - Toner Dolumu Ankara - www.ankaratonerdolum.org - www.ankaratonerkartusdolumu.com - www.cinerbilgisayar.com