Samsung Yazıcı Hata Kodları

Samsung Laser Printer & Samsung Printer Hata Kodları ve Çözümleri !

Pazarda bir çok Samsung yazıcı bulunmaktadır.Bu yazıcıların çok çeşitli hataları ortaya çıkmaktadır.Bu hatalar arasından en sık rastlananları ve bunların çözüm yolları aşağıda belirtilmiştir.

Hata Kodu : Scanning error ( Tarayıcı Hatası )

Bu hata genellikle donanım hatasıdır. USB kablosunu değiştirmeyi deneyin.Zaman zaman kalitesiz kablolar, yazıcıya gönderilen datayı iletemeyebilir. Tarayıcı ünitesi bozulmuş olabilir.Yanlış Firmware yükleme de bu hataya neden olur.

Hata Kodu : Paper Jam ( Kağıt sıkıştı )

Bu hata kodu yazıcının içerisinde kağıt sıkıştığı zaman meydana gelir.İçeride sıkışmış olan kağıdı çıkarın.Hata devam ediyorsa içeride kalıntılar kalmış olabilirr.Çıkış merdaneleri tarafında bulunan sensörü kontrol edin.Sensör yerinden çıkmış ya da bozulmuş olabilir.Gerekiyorsa sensörü değiştirin.

Hata Kodu : Square prints ( Kare baskılar )

Zaman zaman Samsung lazer yazıcıları, normal yazılar yerine kareye benzer yazıları çıkarmaktadır.Bu hata eğer Firefox üzerinden çıktı alınmaya çalışılıyor ise ya da internet sitelerinden ( font tanımasını yapamayan ) çıktı alınmaya çalışıldığı zaman ortaya çıkar.Bu hatayı çözmek için, yazıcı sürücüsünü silip yeniden yükleyin.Eğer hata devam ediyor ise "yazıcılar ve fakslar" klasörüne girin.Yazıcınızı seçin ve özelliklere tıklayın.Gelişmiş seçeneğinde print processor ( baskı işmeci ) seçeneğini seçin. Farklı bir mod ya da grafik özelliğini seçin. Tekrar çıktı almayı deneyin. 

Hata Kodu : Missing print ( Eksik Baskı )

Zaman zaman kağıdın üzerinde ki baskı eksik çıkabilir.Bunun neden kağıt boyutunun tam olarak ayarlanmamasıdır.Ayarları kontrol edin ve tekrar deneyin.

Hata Kodu : H2

Fırın ünitesi ısınma hatasıdır. Bağlantı kablolarının çalışıp çalışmadığını kontrol edin

Hata Kodu : Media tray empty ( Kağıt tepsisi boş )

Zaman zaman kağıt tepsisi dolu olmasına rağmen samsung yazıcıları bu hatayı verebilmektedir.En son güncel yazıcı driverını Samsung un sitesinden indirin.

Hata Kodu : Toner light still on ( Toner ışığı sürekli yanıyor )

Toner kartuşu değiştirdikten sonra toner ışığı sürekli yanabilir. Bazı Samsung yazıcı tonerleri üzerinde sigorta bulunmaktadır.Bu sigortayı 50 mp lik sigorta ile değiştirin.Bu hataya en sık Samsung Scx-4216F yazıcısında rastlanmaktadır

Hata Kodu : 24

Bu hata, yazıcıya kapasitesini aşacak kadar baskı işi gönderilmesinden kaynaklanmaktadır.Bu hatayı yazıcıya ram ekleyerek giderebilirsiniz. Yazıcı üzerinde ki devam ( continue ) tuşunu kullanarak yazdırma işlemine devam edebilirsiniz. 

Hata Kodu : 50

Fırın ünitesi hatasıdır.Fırın ısınmadığı zaman yazıcı bu hatayı verir.Yazıcıyı kapatın 15 dk sonra tekrar çalıştırın.Güç kablosunu değiştirip yazıcıyı tekrar çalıştırın.Termistör ( fırın üzerinde yer alır ) ya da komple fırın ünitesinin değişmesi gerekebilir.

Hata Kodu : 16

Bu hata kodu düşük tonerden kaynaklanır.Eğer toner fazla kullanılmamışsa, toneri yazıcıdan çıkartın ve sağa soal doğru sallayıp tekrar takın.Bu işlem toner tozunun, haznede yayılmasını sağlayacaktır.Sorun devam ederse toner kartuş üzerindeki elektrik kontaklarını kontrol edin.